FW-44-05-L-D-400-275
Samtec Inc.
Product No:
FW-44-05-L-D-400-275
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 88
Color Black
Length - Post (Mating) 0.275" (6.985mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin 0.675" (17.145mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)