FW-50-05-G-D-275-300-A
Samtec Inc.
Product No:
FW-50-05-G-D-275-300-A
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Length - Post (Mating) 0.300" (7.620mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.575" (14.605mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.275" (6.985mm)