FW10A6R20JA
Bourns Inc.
Product No:
FW10A6R20JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial
Description:
RES 6.2 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 6.2 Ohms
Power (Watts) 1W