FWP-10A14FA
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FWP-10A14FA
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 700VAC/800VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Melting I²t 3.6
Response Time -
Current Rating (Amps) 10A
Approval Agency CE, CSA, UR
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 50kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Product Status Active
Series FWP
Voltage Rating - DC 800 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 700 VAC