FX11LB-100P/10-SV
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LB-100P/10-SV
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series FX11
Pitch 0.020" (0.50mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Features Ground Plate, Solder Retention
Package Tray
Mated Stacking Heights 2mm