G2R-1A-AP-DC12
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G2R-1A-AP-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 43.6 mA
Coil Resistance 275 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.8 VDC
Product Status Active
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series G2R
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 8.4 VDC