G7L-2A-T-J-CB-DC48
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G7L-2A-T-J-CB-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 40 mA
Coil Resistance 1.22 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 7.2 VDC
Product Status Active
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Relay Type General Purpose
Series G7L
Operate Time 30 ms
Coil Voltage 48VDC
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Tin Indium (AgSnIn)
Must Operate Voltage 36 VDC