GBC43DRTI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
GBC43DRTI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 86
Color Black
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 43
Series -
Pitch 0.100" (2.54mm)