Home / Ceramic Capacitors / GCM2195G1H152GA16D
minImg
GCM2195G1H152GA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM2195G1H152GA16D
Description:
CAP CER 1500PF 50V X8G 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X8G
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1500 pF