Home / Ceramic Capacitors / GCM21BR71H154MA37K
minImg
GCM21BR71H154MA37K
Murata Electronics
Product No:
GCM21BR71H154MA37K
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.15 µF