Home / Ceramic Capacitors / GCM31C5C2E183GX03L
minImg
GCM31C5C2E183GX03L
Murata Electronics
Product No:
GCM31C5C2E183GX03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.018UF 250V C0G 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GCM
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.018 µF