Home / Ceramic Capacitors / GJM0335C1E5R5WB01D
minImg
GJM0335C1E5R5WB01D
Murata Electronics
Product No:
GJM0335C1E5R5WB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 5.5PF 25V NP0 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.05pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series GJM
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 5.5 pF