Home / Ceramic Capacitors / GJM1555C1H6R4BB01D
minImg
GJM1555C1H6R4BB01D
Murata Electronics
Product No:
GJM1555C1H6R4BB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series GJM
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 6.4 pF