GPB527A202BB
CW Industries
Product No:
GPB527A202BB
Manufacturer:
CW Industries
Description:
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 20.20mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit DPST-NO
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series GPB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard
Switch Function Off-Mom
Electrical Life -
Voltage Rating - AC 125 V