GQL5R500R
Sprague-Goodman
Product No:
GQL5R500R
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Description:
CAP TRIMMER 0.6-5.5PF 1250V TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Dielectric Material Quartz
Q @ Freq 1500 @ 20MHz
Height - Seated (Max) 0.922" (23.42mm)
Voltage - Rated 1250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.250" Dia (6.35mm)
Product Status Obsolete
Series PISTONCAP®
Capacitance Range 0.6 ~ 5.5pF