Home / Ceramic Capacitors / GQM2195C2E470FB12D
minImg
GQM2195C2E470FB12D
Murata Electronics
Product No:
GQM2195C2E470FB12D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 47PF 250V NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Ratings -
Series GQM
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 47 pF