Home / Ceramic Capacitors / GR331CD72W473KW03K
minImg
GR331CD72W473KW03K
Murata Electronics
Product No:
GR331CD72W473KW03K
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.047UF 450V X7T 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7T
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series GR3
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.047 µF