Home / Ceramic Capacitors / GRJ216R71H472KE01D
minImg
GRJ216R71H472KE01D
Murata Electronics
Product No:
GRJ216R71H472KE01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series GRJ
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4700 pF