Home / Ceramic Capacitors / GRM0225C1H180GA02L
minImg
GRM0225C1H180GA02L
Murata Electronics
Product No:
GRM0225C1H180GA02L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 01005
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series GRM
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 18 pF