Home / Ceramic Capacitors / GRM1556R1H5R5CZ01D
minImg
GRM1556R1H5R5CZ01D
Murata Electronics
Product No:
GRM1556R1H5R5CZ01D
Description:
CAP CER 5.5PF 50V R2H 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient R2H
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Obsolete
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 5.5 pF