Home / Ceramic Capacitors / GRM2197U1H273JA01J
minImg
GRM2197U1H273JA01J
Murata Electronics
Product No:
GRM2197U1H273JA01J
Description:
CAP CER 0.027UF 50V U2J 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient U2J
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.027 µF