Home / Ceramic Capacitors / GRM21BR71E225KA73K
minImg
GRM21BR71E225KA73K
Murata Electronics
Product No:
GRM21BR71E225KA73K
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2.2 µF