Home / Ceramic Capacitors / GRT155R71E223KE01D
minImg
GRT155R71E223KE01D
Murata Electronics
Product No:
GRT155R71E223KE01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.022 µF