Home / Ceramic Capacitors / GRT31CC81H155KE01L
minImg
GRT31CC81H155KE01L
Murata Electronics
Product No:
GRT31CC81H155KE01L
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X6S 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X6S
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1.5 µF