Home / Ceramic Capacitors / GRT31CR60J476KE13L
minImg
GRT31CR60J476KE13L
Murata Electronics
Product No:
GRT31CR60J476KE13L
Description:
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 47 µF