Home / Time Delay Relays / H3DK-HCL AC100-120V
minImg
H3DK-HCL AC100-120V
Omron Automation and Safety
Product No:
H3DK-HCL AC100-120V
Description:
RELAY TIME DELAY 120SEC 5A 250V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Screw Terminal
Delay Time 1 Sec ~ 120 Sec
Circuit SPDT (1 Form C)
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series H3DK-H
Function Off-Delay
Voltage - Supply 100 ~ 120VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Package Bulk
Timing Adjustment Method Screwdriver Slot
Contact Rating @ Voltage 5A @ 250VAC