HC0805CG5R6C201
Meritek
Product No:
HC0805CG5R6C201
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series HC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 5.6 pF