HC1210XR473K102
Meritek
Product No:
HC1210XR473K102
Description:
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Series HC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Mfr Meritek
Capacitance 0.047 µF