HC1210YV473M251
Meritek
Product No:
HC1210YV473M251
Description:
CAP CER 0.047UF 250V Y5V 1210
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Series HC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 0.047 µF