HC1E-HTM-AC240V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC1E-HTM-AC240V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 240V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Plug In
Coil Current 5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 72 VAC
Product Status Obsolete
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series HCE
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 240VAC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 192 VAC