HC3-H-AC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC3-H-AC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 50 mA
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 7.2 VAC
Product Status Obsolete
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series HC
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 19.2 VAC