HE722A1200
Littelfuse Inc.
Product No:
HE722A1200
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RELAY REED DPST 500MA 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 200VDC - Max
Contact Rating (Current) 500 mA
Termination Style PC Pin
Coil Current 24 mA
Coil Resistance 500 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1 VDC
Product Status Active
Seal Rating -
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Series HE700
Operate Time 1 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr Littelfuse Inc.
Contact Material -
Release Time 1 ms
Must Operate Voltage 8 VDC