Home / LED Drivers / HLG-240H-36B
minImg
HLG-240H-36B
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HLG-240H-36B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 18-36V 6.7A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6.7A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Power (Watts) 241 W
Series HLG-240H (240W)
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 92.5%
Voltage - Output 18 ~ 36V