Home / LED Drivers / HLG-320H-C1750B
minImg
HLG-320H-C1750B
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HLG-320H-C1750B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC AC/DC 91-183V 1.75A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.87" L x 3.54" W x 1.72" H (225.2mm x 90.0mm x 43.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.75A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Power (Watts) 320 W
Series HLG-320H-C (320W)
Type Constant Current
Efficiency 94%
Voltage - Output 91 ~ 183V