Home / Headers, Male Pins / HMTMS-108-57-S-S-205
minImg
HMTMS-108-57-S-S-205
Samtec Inc.
Product No:
HMTMS-108-57-S-S-205
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR .050" 8POS
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.205" (5.21mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series Flex Stack, HMTMS
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.345" (8.76mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Tube
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.650" (16.50mm)