Home / Headers, Male Pins / HMTSW-110-10-L-S-010-LL-001
minImg
HMTSW-110-10-L-S-010-LL-001
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-110-10-L-S-010-LL-001
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.010" (0.25mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.720" (18.29mm)
Number of Positions Loaded 9
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)