Home / Headers, Male Pins / HMTSW-140-27-T-S-300-RA
minImg
HMTSW-140-27-T-S-300-RA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-140-27-T-S-300-RA
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.300" (7.62mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C