Home / Headers, Male Pins / HMTSW-141-23-G-Q-200
minImg
HMTSW-141-23-G-Q-200
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-141-23-G-Q-200
Description:
CONN HEADER VERT 82POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 82
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.145" (3.68mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)