Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-07-G-S-070-RA
minImg
HMTSW-150-07-G-S-070-RA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-07-G-S-070-RA
Description:
CONN HDR .100" 50POS
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.070" (1.78mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C