Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-11-T-T-740
minImg
HMTSW-150-11-T-T-740
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-11-T-T-740
Description:
CONN HEADER VERT 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.740" (18.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 150
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.930" (23.62mm)