Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-12-G-S-840
minImg
HMTSW-150-12-G-S-840
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-12-G-S-840
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.840" (21.34mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.030" (26.16mm)