Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-24-L-D-290
minImg
HMTSW-150-24-L-D-290
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-24-L-D-290
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.290" (7.37mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)