Home / Headers, Male Pins / HMTSW-203-07-T-S-100
minImg
HMTSW-203-07-T-S-100
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-203-07-T-S-100
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.230" (5.84mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)