Home / Headers, Male Pins / HMTSW-206-08-L-T-225-RA
minImg
HMTSW-206-08-L-T-225-RA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-206-08-L-T-225-RA
Description:
CONN HEADER R/A 18POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.319" (8.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)