Home / Headers, Male Pins / HMTSW-211-08-G-Q-225-LA
minImg
HMTSW-211-08-G-Q-225-LA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-211-08-G-Q-225-LA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.205" (5.21mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)