Home / Headers, Male Pins / HMTSW-211-08-L-D-340
minImg
HMTSW-211-08-L-D-340
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-211-08-L-D-340
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.340" (8.64mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)