HPW-05-04-T-S-400-275-VS
Samtec Inc.
Product No:
HPW-05-04-T-S-400-275-VS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 5
Color Natural
Length - Post (Mating) 0.275" (6.985mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin -
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series HPW
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)