HTSW-150-06-G-T
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-150-06-G-T
Description:
CONN HEADER VERT 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.105" (2.67mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Positions 150
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.300" (7.62mm)