Home / Headers, Male Pins / HTSW-205-10-L-D-RA
minImg
HTSW-205-10-L-D-RA
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-205-10-L-D-RA
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.390" (9.91mm)