Home / LED Drivers / HVGC-320-2800AB
minImg
HVGC-320-2800AB
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HVGC-320-2800AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
I/P 180~528VAC O/P +114.3V2800MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 528VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency cURus, EAC, FCC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.26" L x 3.54" W x 1.72" H (235.2mm x 90.0mm x 43.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.8A
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180VAC
Power (Watts) 320 W
Series HVGC-320 (320W)
Type Constant Current
Efficiency 93.5%
Voltage - Output 57 ~ 114.3V